Acropora tenuis

- Kompletní specifikace
- Komentáře 0
- Související zboží5
Acropora tenuisna dotaz1 000 Kč/ ks826 Kč bez DPH
Acropora tenuis – Ikonický pastelový SPS korál (Větevník)
Jeden z nejpopulárnějších a nejvyhledávanějších tvrdých korálů s drobnými polypy (SPS), proslulý svými neuvěřitelnými pastelovými a duhovými barvami, výrazným roztahováním polypů a rychlým růstem
Acropora tenuis patří k absolutním ikonám mořské útesové akvaristiky. Tento nádherný větvený korál tvoří charakteristické, hustě keřovité až trsovité kolonie s jemnými, trubkovitými korality. Je celosvětově proslulý svou schopností vytvářet neuvěřitelné barevné morfologie – od zářivě modrých, tyrkysových a růžových až po vysoce ceněné vícebarevné "Rainbow" či "Tricolor" varianty se žlutými nebo zelenými růstovými špičkami. V porovnání s některými jinými hlubokovodními druhy větevníků je Acropora tenuis vysoce přizpůsobivá, výborně reaguje na moderní LED osvětlení a při stabilních podmínkách odměňuje akvaristu bohatě roztaženými polypy i během dne a velmi rychlým přirůstáním báze (encrusting).
Klíčové vlastnosti a výhody
- Úchvatné pastelové a rainbow vybarvení: Schopnost vytvářet syté fluorescenční odstíny (modrá, růžová, žlutá, zelená) s odlišně zbarvenými špičkami a polypy.
- Bohaté roztahování polypů (Polyp Extension): Vytváří nadýchaný, "vlasatý" vzhled větviček i během dne, což dokazuje skvělou kondici korálu.
- Rychlé obrůstání báze: Bleskově vytváří pevný bázový disk na kamenitém podkladu, což zajišťuje stabilní ukotvení a rychlý start tvorby nových větví.
- Skvělá reakce na LED i T5 osvětlení: Vyniká pod plnospektrálním osvětlením s vyšším podílem UV a Royal Blue složky (PAR 250–400).
- Páteřní druh útesových nádrží: Ideální indikátor správně nastavené rovnováhy živin, světla a proudění v SPS akváriu.
Návod k umístění a doporučené péči
- Aklimatizace a namáčení (Dip):
- Před umístěním nového fragu do akvária jej vždy důkladně ošetřete v dezinfekční lázni (např. Aquaforest AF Protect nebo Coral RX) pro zamezení přenosu parazitů (AEFW, plochých červů či škodlivých krabíků).
- Umístění v akváriu:
- Osvětlení: Vysoká intenzita světla (PAR cca 250–400). Umísťujte do horní až střední třetiny akvária s přímým svitem.
- Proudění vody: Silné, masivní a nepřímo střídavé/turbulentní proudění. Dostatečný proud je nezbytný pro přísun živin do hustého trsu a prevenci usazování detritu uvnitř kolonie.
- Pozice: Pevně přilepte lepidlem na horní či střední patra kamenné konstrukce s dostatkem prostoru pro rozrůstání keře do stran.
- Pravidelná péče a výživa: Vyžaduje nekompromisní stabilitu alkality (KH), vápníku (Ca) a hořčíku (Mg). Pro maximální sytost pigmentů přikrmujte amoinokyselinami, ultra-jemným krmivem pro SPS a živým fytoplanktonem.
Technické specifikace
- Vědecký název:Acropora tenuis
- Typ korálu: SPS (Small Polyp Stony – tvrdý korál s drobnými polypy)
- Náročnost chovu: Střední až vysoká (vhodný pro poučené i pokročilé SPS akvaristy)
- Požadavky na světlo: Vysoké (PAR 250–400)
- Požadavky na proudění: Silné, turbulentní, střídavé
- Podmínky vody: Teplota 24,5–26 °C, salinita 1.025–1.026 SG, KH 7.2–8.2 (stabilní!), Ca 410–440 mg/l, Mg 1300–1380 mg/l, NO3 2–10 mg/l, PO4 0.02–0.06 mg/l
- Agresivita: Mírná (může být popálena agresivnějšími LPS korály, ponechte dostatečný odstup)
Často kladené otázky (FAQ)
Proč moje Acropora tenuis neroztahuje polypy během dne?
Nedostatečné roztahování polypů bývá nejčastěji způsobeno přítomností rušivých ryb či krevet (např. oštipování pyskouny či pomci), příliš slabým prouděním vody, výkyvem alkality nebo přítomností parazitů. Zkontrolujte stabilizaci parametrů a ujistěte se, že proudění dostatečně omývá celou kolonii.
Jak docílit výrazných "Rainbow" barviv u Acropora tenuis?
Klíčem k duhovým barevným přechodům je kombinace dostatečně silného PAR osvětlení s vysokým podílem fialového/UV spektra, udržování velmi nízkých, ale ne nulových živin (NO3 kolem 2–5 mg/l, PO4 0.02–0.04 mg/l) a pravidelné dávkování aminokyselin spolu se stopovými prvky (jód, draslík, bór).
Je Acropora tenuis vhodná jako první SPS korál do akvária?
V rámci rodu Acropora patří A. tenuis k těm odolnějším a lépe přizpůsobivým druhům. Pokud je vaše akvárium zralé (alespoň 6 měsíců od startu) a máte stabilní alkalitu bez skokových výkyvů, je A. tenuis skvělou volbou pro první kroky s náročnějšími větevníky.
💡 Tip pro dokonalý start a bleskové přirorosty: Po přilepení fragu Acropora tenuis na útes nesnižujte proudění. Silný střídavý proud stimuluje korál k masivní tvorbě bázové tkáně. Jakmile korál plně obroste podstavnou pátku (frag plug) a přichytí se ke skále, jeho růstové špičky vyrazí směrem nahoru s dvojnásobnou rychlostí!

ŽIVOČICHOVÉ
MOŘSKÁ AKVARISTIKA
SLADKOVODNÍ
ZAVÁŽECÍ LODIČKY
JEZÍRKA
OSTATNÍ
VÝROBCI









